Biurko komputerowe

Częste i długotrwałe korzystanie z komputera, czy to w celach zawodowych, czy rozrywkowych, niesie za sobą szereg niedogodności i zagrożeń w kwestii naszego zdrowia i samopoczucia.

Ponieważ coraz trudniej dziś ograniczyć czas spędzany przed monitorem, powinniśmy starać się neutralizować negatywne skutki siedzącego trybu życia, zapewniając sobie wygodę, ergonomię i funkcjonalność stanowiska pracy. Służy temu nie tylko dobrze dobrany fotel biurowy, ale także optymalnie przystosowane do naszych potrzeb biurko komputerowe. Na ten element wyposażenia powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy korzystamy stale z komputera stacjonarnego, który wymaga specjalnej konstrukcji i wyjątkowo przemyślanych funkcjonalności.

Kluczowe aspekty wyboru biurka

Wybierając biurko komputerowe, zadbajmy przede wszystkim o odpowiednią, dostosowaną do naszego wzrostu wysokość mebla; standardowo blat znajduje się zwykle na wysokości około 75 cm; jeśli będzie umieszczony niżej, możemy mieć problemy z pomieszczeniem nóg pod biurkiem. Niektóre biurka komputerowe mają regulowany blat, pozwalający indywidualnie dostosować wymiary do potrzeb, w innym przypadku powinniśmy zsynchronizować wysokość blatu z wysokością regulowanego siedziska.

Blat powinien być obszerny – zwykle po czasie żałujemy zakupu za małego biurka, bardzo rzadko zaś zdarza się, by miejsce pracy okazało się zbyt przestronne. 150 cm szerokości i 80-100 cm głębokości to optymalne wymiary biurka pod komputer, choć osoby o specyficznych wymaganiach (np. pracujące przy dwóch monitorach, używające drukarki, skanera itp. sprzętów dodatkowych) powinny rozważyć jeszcze pokaźniejsze gabaryty. Ograniczeniem tutaj powinien być wyłącznie metraż pomieszczenia.

Funkcjonalność mebla zapewnią liczne szuflady, szafki, półki i nadstawki, dzięki którym łatwiej zachowamy porządek na biurku.

Przy obszernym blacie możemy spokojnie zrezygnować z popularnej w starszych modelach stolików komputerowych, choć nadal spotykanej wysuwanej półki na klawiaturę znajdującej się pod blatem biurka. Choć wydaje się to praktycznym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce i zapewniającym podparcie dla nadgarstków, taka półka okazuje się często mało funkcjonalna i nieergonomiczna – może uniemożliwiać swobodne siedzenie, blokując nogi (zbyt mała odległość między wysuwanym blatem a siedziskiem), oraz zaburzać ergonomię, według zasad której odległość klawiatury od krawędzi powinna wynosić minimum 10 cm, a nadgarstki powinny znajdować się na wysokości łokci.

Biurko komputerowe wyposażone jest najczęściej w specjalnie wydzielone miejsce przeznaczone na wstawienie jednostki centralnej. Upewnijmy się, czy elementy mebla nie będą zasłaniać otworów wentylacyjnych komputera, a dostęp do napędu optycznego, slotów USB i przycisków będzie swobodny i wszystkie te elementarne funkcje będą w zasięgu ręki.

Jak ustawić monitor na biurku?

Monitor powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku (ewentualnie jego górna krawędź może znajdować się nieco poniżej linii wzroku), a jego odległość od oczu powinna wynosić co najmniej 50 cm; optymalna odległość równa się podwójnej przekątnej monitora. Biurko najlepiej ustawić bokiem do okna – takie oświetlenie sprawi, że wzrok w czasie dziennej pracy będzie się mniej męczył. Do wieczornej pracy zapewnijmy sobie łagodne tylne podświetlenie monitora; nowoczesne biurka są w nie zaopatrzone fabrycznie.

Odwieczny, poplątany problem: kable

To, co wymaga szczególnej troski jeśli chodzi o skomputeryzowane stanowisko pracy, to oczywiście zapanowanie nad gąszczem kabli i kabelków. Jednostka centralna komputera, monitor, peryferia, dysk zewnętrzny, router, drukarka, skaner, zasilacze i ładowarki – przewody od wszystkich tych elementów dosłownie „kotłują się” na biurku i za nim. Nowoczesne biurka komputerowe zaprojektowane są w taki sposób, by uporządkować tę plątaninę kabli. Służyć ma temu wbudowana listwa z filtrem antyprzepięciowym, specjalne otwory w blacie, w ścianach szafek i w półkach oraz specjalne szyny do prowadzenia kabli.

O czym jeszcze należy pamiętać przy organizowaniu stanowiska pracy?

O ergonomii stanowiska pracy decyduje oczywiście nie tylko konstrukcja biurka, ale przede wszystkim jakość siedziska. Dobry fotel biurowy musi zapewniać wsparcie dla odcinka lędźwiowego i być wyposażony w regulację wysokości siedziska, wysokości i nachylenia oparcia oraz regulowane podłokietniki, a także solidną i stabilną wieloramienną podstawę.

Dobrym uzupełnieniem stanowiska do pracy przy komputerze będzie podnóżek (najlepiej ruchomy), który da oparcie stopom i pozwoli zachować prawidłową postawę oraz właściwe krążenie krwi w kończynach podczas siedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *