Deska do prasowania

Deska do prasowania to bardzo prozaiczny element wyposażenia domu, mający wyłącznie funkcję praktyczną, i to bardzo wąską. Sprzęt taki kupujemy zwykle raz na wiele lat, niespecjalnie przywiązując wagę do jego wyglądu i innowacyjności. Bo co można więcej wymyślić w tej kwestii? Uwaga, jeśli dawno nie kupowaliście deski do prasowania, możecie się bardzo zdziwić! Wybór desek jest w tej chwili naprawdę ogromny i obejmuje wiele przedziałów cenowych, a zakres funkcjonalności i innowacyjności tych prostych dawniej przedmiotów ciągle się powiększa.

Jaką deskę do prasowania wybrać?

Oczywiście wciąż jeszcze na rynku dostępne są tradycyjne, proste modele desek bez dodatkowych funkcji. Stanowią one jedynie podstawkę pod prasowane ubranie, wyposażoną przeważnie w mały stelaż na żelazko. Deski takie są tanie i zajmują niewiele miejsca po złożeniu. Możemy znaleźć deski klasycznej wielkości oraz mniejsze, odpowiednie do kawalerek, dla osób, które nie prasują większych i bardziej skomplikowanych ubrań. Najbardziej „kompaktową” opcją tego typu jest rękawnik – miniaturowa deska na stół, idealna do prasowania rękawów i kołnierzyków koszul, nogawek, apaszek i innych drobnych elementów garderoby.

Jedną z najbardziej praktycznych, choć prostych funkcjonalności w deskach do prasowania jest gniazdko elektryczne i zintegrowany przedłużacz. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy plączących się kabli, a usytuowanie źródła prądu nie ogranicza naszych ruchów.

Funkcjonalność i ergonomię zwiększa dostępna w wyższej jakości sprzęcie możliwość regulacji wysokości – to bardzo istotne, ponieważ czasami spędzamy przy desce do prasowania długie minuty – niewygodna pozycja, potrzeba nieustannego schylania się lub trzymanie ciężkiego żelazka w zbyt wysoko uniesionej ręce mogą skutecznie zrazić do tej czynności. W deskach tej klasy zadbano tekże o bezpieczeństwo – zwykle wyposażone są w antypoślizgowy stelaż z blokadą i stabilną, dobrze wyprofilowaną podstawkę na żelazko.

Najnowocześniejsze modele elektrycznych desek do prasowania oferują ciekawe, ułatwiające prasowanie funkcje, takie jak system odprowadzania pary (stacja parowa). To drogi, ale bardzo praktyczny sprzęt: dzięki umieszczonemu pod powierzchnia blatu systemowi wentylacji deska w razie potrzeby odsysa nadmiar pary, podgrzewa blat, zasysa tkaninę. Wysoko zaawansowane deski stanowią rozbudowane systemy prasowania współpracujące z żelazkiem i mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Innowacją spotykaną w najbardziej nowoczesnych deskach jest możliwość prasowania na balonie powietrznym – w blat wbudowany jest wentylator, którego nadmuch wypycha tkaninę do góry, dzięki czemu możemy prasować na balonie powietrznym – nie dotykając blatu. To idealny sposób na wygładzanie delikatnych tkanin. W niektórych modelach możliwe jest też „ręczne prasowanie” dzięki nadmuchowi pary prosto z deski – wystarczy wtedy wygładzić ręką tkaninę, by zagniecenia zniknęły.

Jakość deski do prasowania

Oczywiście im droższa deska, tym lepszej jakości materiały zastosowano do jej produkcji. Preferowane są chromowane, niekorodujące stelaże, blaty wykonane ze stalowych siatek przepuszczających parę lub lekkiego i odpornego aluminium, kilkuwarstwowe powłoki blatu o wyjątkowej odporności tkanin – tego typu nowoczesne rozwiązania zapewnią trwałość i stabilność deski do prasowania oraz sprawiają, że sprzęt jest lekki i łatwy do przenoszenia, w przeciwieństwie do starszych modeli z ciężkimi blatami wykonanymi z płyt paździerzowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *