Łóżko i materac

Łóżko to prawdopodobnie najważniejszy mebel w życiu człowieka. Ponieważ jakość naszego snu determinuje nasze samopoczucie, poziom aktywności i energii życiowej oraz sprawność fizyczną i intelektualną, wybór najlepszego dla nas łóżka powinien być kwestią priorytetową przy urządzaniu mieszkania. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy zakupie?

Jaki materac?

Najważniejszym elementem łóżka jest materac – to tak naprawdę od niego zależy, jak się wyśpimy. Powinien być dobrany indywidualnie do naszych upodobań, potrzeb oraz ewentualnych dolegliwości, jakie nam doskwierają. Obecnie wybór materacy na rynku jest tak szeroki, a ich właściwości tak wyspecjalizowane, że nie stanowi to żadnego problemu. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom materacy do spania:

Materace lateksowe – to elastyczne, piankowe materace wypełnione lateksem, charakteryzujące się odpornością na odkształcenia i sporą wytrzymałością. Tego typu materace polecane są alergikom, ponieważ wykazują się dobrym systemem wentylacji (cyrkulacja powietrza w licznych mikroporach) uniemożliwiającym zagnieżdżanie drobnoustrojów. Higieniczne, nie przegrzewające się i bezgłośne, materace te charakteryzują się średnim stopniem twardości.

Obecnie te uniwersalne, optymalne dla większości użytkowników i do nie dawna jeszcze bardzo popularne materace coraz bardziej wypierane są jednak przez bardziej zaawansowane materace termoelastyczne i wysokoelastyczne. Do ich konstrukcji użyto specjalnych pianek wiskoelastycznych i wysokoelastycznych. Charakteryzują się bardzo niską sprężystością – idealnie dopasowują się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku. Materace wysokoelastyczne mają na dodatek właściwości „oddychające”, są więc chętnie stosowane jako podłoża szpitalne i przeciwodleżynowe.

Do najpopularniejszych typów materaców należą też materace kieszeniowe. Ich podstawę stanowią sprężyny, umieszczone w specjalnych kieszeniach z płótna. Materace takie dobrze dopasowują się do kształtu ciała, są trwałe i wygodne – tym bardziej, w im większą ilość sprężyn wyposażone. Do obłożenia wkładów kieszeniowych stosuje się różnego rodzaju pianki – lateksowe, termoelastyczne lub zwykłe poliuretanowe.

Osoby lubiące twardsze powierzchnie do spania mogą wybrać materac piankowy, lateksowy lub sprężynowy z elementami włókna kokosowego. To również dobry wybór dla osób ze sporą nadwagą.

Na rynku dostępne są także materace podwójne, w których zastosowano dwa różne stopnie twardości, które stanowią świetne rozwiązanie dla par o różnych upodobaniach w tym względzie.

Specyficznym typem materaca jest materac rehabilitacyjny. Jak nazwa wskazuje, ma on właściwości zdrowotne – dbając o ułożenie kręgosłupa w anatomicznej pozycji, zapobiega jego dysfunkcjom. Najlepsze materace ortopedyczne powinny mieć pozytywną opinię medyczną i są odpowiednie dla osób niepełnosprawnych.

Jak wybrać materac odpowiedni dla nas?

Każdy ma inne potrzeby, upodobania, wskazania zdrowotne, wagę i możliwości finansowe – a to właśnie podstawowe czynniki decydujące o wyborze konkretnego modelu materaca. Nie istnieje więc materac idealny dla każdego. Rozważając zakup, możemy na wstępie zrobić uniwersalny „test na wygodę materaca” – położyć się na plecach i spróbować wsunąć rozłożoną dłoń pod plecy. Jeśli uda się to zrobić, oznacza to, że kręgosłup ma prawidłową pozycję. W pozycji bocznej natomiast kręgosłup powinien układać się prawie w linii prostej. To ważny znak świadczący o tym, że jeśli chodzi o względy anatomiczne materac jest bliski doskonałości.

Alergicy powinni zainwestować w wysokiej jakości materac lateksowy pokryty pokrowcem zabezpieczającym przed rozwojem drobnoustrojów oraz wybrać wysoki stelaż łóżka, zapewniający odpowiednią wentylację materaca.

Jak duże łóżko kupić?

Rozmiar łóżka jest kwestią pozornie indywidualną, ale chyba większość osób woli spać na posłaniu zbyt obszernym, niż na łóżku za wąskim. Jednak decyzja zwykle podyktowana jest metrażem sypialni. Bardziej obiektywnym parametrem jest wysokość łóżka, na którą składają się wysokość stelaża i grubość materaca. Generalnie możemy uznać, że łóżko ma odpowiednią dla naszego wzrostu wysokość, gdy w pozycji siedzącej nasze ugięte nogi tworzą kąt prosty.

Jakość łóżka

Wiele łóżek dostępnych na rynku stanowi gotowy, kompletny projekt. Istnieją również łóżka modułowe, w przypadku których możemy samodzielnie dobrać odpowiadające nam elementy: ramę, zagłówek, stelaż, nogi. Niezależnie od tego, na jaki model łóżka się decydujemy, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonania.

Ramy łóżek wykonuje się najczęściej z drewna lub płyt drewnopochodnych, często spotyka się również łóżka metalowe. Meble najlepszej jakości wykonane są z wysokoodpornego litego drewna, np. dębu czy mahoniu; tańsze i mniej trwałe są łóżka sosnowe, brzozowe oraz wykonane z płyt wiórowych OSB czy pilśniowych LDF. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy szlachetnym litym drewnem i tanią prowizorką są płyty MDF i HDF o akceptowalnej trwałości. Całości dopełni wykończenie nietoksycznym lakierem wodnym lub pokrycie skórzaną, eko-skórzaną lub materiałową tapicerką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *