Meble do salonu

Salon, czyli pokój dzienny w mieszkaniu, jest pomieszczeniem z założenia uniwersalnym, a zarazem reprezentacyjnym. Przy tak wielu funkcjach, jakie ma pełnić to wnętrze, trudno urządzić je w sposób niebanalny, a jednocześnie wygodny dla wszystkich użytkowników. Zwykle staramy się aranżować przestrzeń w sposób bezpieczny i neutralny, w rezultacie otrzymując dość przeciętny i wtórny efekt, lub przeciwnie – stawiamy na reprezentacyjność i oryginalność kosztem funkcjonalności i przytulności. Jak dobrze wypośrodkować oczekiwania wobec aranżacji salonu?

Złotym środkiem może okazać się inwestycja w proste, ale doskonałe jakościowo meble podstawowe: wygodne sofy, funkcjonalne szafki pod sprzęt RTV, pojemne komody w jasnych, naturalnych barwach. Tę neutralną i uniwersalną bazę możemy następnie wzbogacić o niebanalne dodatki w preferowanym przez nas stylu. Kolorowy lub wzorzysty dywan, designerskie lampy, przykuwająca wzrok oprawa okna, wyjątkowe obrazy, ozdoby i bibeloty – dzięki takim drobiazgom możemy stworzyć niepowtarzalną aranżację salonu o dowolnym charakterze: nowoczesnym, przytulnym, minimalistycznym, retro, klasycznym. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość łatwego przearanżowania wnętrza w razie potrzeby zmian: wystarczy wymienić detale, by odświeżyć oblicze salonu, bez konieczności kupowania nowych mebli, ponieważ te są ponadczasowe i pasują praktycznie do wszystkiego.

Jak znaleźć meble idealne do salonu?

W przypadku wyboru mebli, które mają służyć wszystkim domownikom oraz gościom, warto postawić przede wszystkim na jakość i ergonomię.

Ponieważ salon to pokój, w którym odpoczywamy, oglądamy telewizję, spożywamy posiłki, pijemy kawę i przyjmujemy gości, wygodne siedziska to absolutna podstawa. Komfortowa sofa tapicerowana lub pokryta bawełnianym pokrowcem (najlepiej wymiennym), powinna być możliwie obszerna, a jeśli często zdarza się, że nasi goście zostają na noc, możemy pomyśleć o kanapie rozkładanej, najlepiej w systemie „klik-klak”. Wyposażmy salon w wygodne tapicerowane krzesła o niezbyt twardych fotel siedziskach oraz, w który można się zapaść z filiżanką herbaty. Nie może zabraknąć stołu – powinien być solidny, wykonany z dobrej jakości drewna, takiego jak dąb, orzech, mahoń, a w wersji bardziej nowoczesnej – z drewna egzotycznego lub z płyt MDF o dużej gęstości i ciekawym wykończeniu, na przykład lakierowanych czy połączonych z taflą mlecznego szkła w roli blatu. Dobrej jakości stół posłuży nam przez wiele lat, dlatego neutralne barwy i ponadczasowa forma są jak najbardziej wskazane.

Jak duży powinien być stół do salonu? Tak naprawdę można powiedzieć – jak największy. Jeśli mamy dużą rodzinę, lubimy urządzać przyjęcia, zapraszać gości i wydawać wystawne obiady, żaden stół nie będzie „zbyt duży”. Ale oczywiście powinniśmy dobrać wielkość mebla do naszych realnych możliwości metrażowych. Optymalnym rozwiązaniem zawsze będzie stół dla czterech lub sześciu osób z funkcją rozsuwania – na co dzień nie będzie zajmował wiele miejsca, odpowiadając potrzebom domowników, a w razie uroczystości pomieści całą rodzinę i przyjaciół. Oczywiście w takiej sytuacji musimy zadbać o odpowiednią ilość dodatkowych krzeseł i ich przechowywanie w czasie, gdy stół jest złożony.

Uzupełnieniem tej funkcjonalnej bazy będzie dobrze zaprojektowana szafka pod telewizor i inne urządzenia RTV, funkcjonalny regał lub nowoczesne i bardzo modne rozwiązanie w postaci podwieszanych mebli – komód, szafek i półek, z których można stworzyć wyjątkową, indywidualną konstrukcję dostosowaną do wielkości i kształtu salonu. Mimo, że meble wiszące należą do nowoczesnych rozwiązań, ze względu na swoją funkcjonalność i klasyczny styl prawdopodobnie pozostaną w modzie na długie lata, a być może staną się trendem ponadczasowym. Jeśli postawimy na dobrej jakości materiały, naturalne okleiny i klasyczne barwy, stworzymy wysmakowaną podstawę aranżacji salonu, daleką od dawno już niemodnych i mało elastycznych segmentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *