Biurko dla dziecka

Biurko to – obok wygodnego łóżka – najważniejszy element wyposażenia pokoju młodego ucznia. Jako mebel mający służyć wielu zróżnicowanym aktywnościom: nauce, zabawie, rozwijaniu pasji, czytaniu, rysowaniu, korzystaniu z komputera, i w założeniu eksploatowany przez wiele lat, w czasie których dziecko zmienia się zarówno fizycznie, jak mentalnie, sprzęt ten powinien charakteryzować się specyficznymi właściwościami. Spośród nich na czoło wysuwa się ergonomia i elastyczna funkcjonalność.

Idealne biurko dla dziecka to mebel, który można rozbudowywać i przekształcać w miarę wzrostu oraz rozwoju potrzeb i upodobań młodego człowieka. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni kupować nowego biurka na różnych etapach nauki.

Elementem, na który szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę i który decyduje o funkcjonalności biurka, jest blat. Najlepiej, by był wyposażony w system regulacji, pozwalający dostosować wysokość i kąt nachylenia do wzrostu dziecka czy rodzaju wykonywanych aktywności.

Blat może być regulowany za pośrednictwem linek, zapadek lub przycisków, a zakres regulacji może obejmować nawet 10 stopni ustawień, dzięki którym możemy dopasowywać mebel do sylwetki, a tym samym zmniejszyć napięcie mięśni karku, odciążyć kręgosłup, zadbać o wzrok ucznia.

Standardowe wymiary dziecięcego biurka to 60 cm głębokości i około 70 cm szerokości. To wartości wyjściowe, jeżeli jednak na biurku ma zostać usytuowany komputer lub młody użytkownik będzie realizować swoją pasję, np. malowanie czy sklejanie modeli, powinniśmy zainwestować w zdecydowanie większy mebel, o wymiarach minimum 90 cm głębokości i 120 cm szerokości.

Minimalna wysokość blatu powinna wynosić ok. 50-75 cm i być regulowana wraz ze wzrostem dziecka. Pierwszoklasista o wzroście około 115 cm powinien siedzieć przy biurku o blacie na wysokości 55 cm. Pamiętajmy, że blat znajduje się na właściwej wysokości, gdy ramię i przedramię siedzącej przy nim osoby tworzy kąt 90 stopni.

Jeśli chodzi o kąt nachylenia blatu biurka, optymalny do nauki i czytania wynosi 30 stopni, do pisania – 15 stopni, a do rysowania – 5 stopni.

Funkcjonalny mebel dla dziecka powinien być wyposażony w dużą ilość szuflad, podręczne szafki i półki – liczne schowki i skrytki pomieścić muszą podręczniki i zeszyty, wszelkiego rodzaju przybory szkolne, materiały do rysowania i całą masę dziecięcych skarbów. Zadbajmy też o dobrze zagospodarowaną przestrzeń biurka i przydatne akcesoria: tablicę magnetyczną, przyborniki, organizery, kuwetki, segregatory – zestawy tego typu należy oczywiście dostosować do wieku i potrzeb dziecka. Pamiętajmy o przemyślanym, bardzo dobrym oświetleniu miejsca nauki.

Oprócz ergonomii i możliwości rozbudowy, dzięki której mebel może „rosnąć” wraz dzieckiem, biurko małego ucznia spełniać musi jeszcze jeden istotny warunek: być estetyczne i dostosowane do upodobań użytkownika, a przy tym uwzględniać możliwość zmian w tym zakresie. Neutralne barwy, wysokiej jakości wykończenia i ciekawe detale będą dobrą podstawą, która wraz z rozwojem upodobań i zainteresowań dziecka będzie ulegała estetycznym modyfikacjom. Pomóc w tym mogą takie wymienne elementy, jak specjalne kolorowe podkłady na blat, dodatkowe nadstawki i panele boczne czy nawet wymienne uchwyty.

Niezbędnym i bardzo ważnym uzupełnieniem biurka jest oczywiście odpowiednio dobrane siedzisko dla dziecka, o regulowanym oparciu i wysokości, które zapewni prawidłową postawę podczas nauki lub zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *