Fotel bujany

Fotel bujany nie jest może meblem pierwszej potrzeby i podstawą wyposażenia mieszkania czy domu, ale tam, gdzie metraż na to pozwala może okazać się wspaniałym uzupełnieniem aranżacji, służącym wyłącznie do relaksu.

Fotel na biegunach kojarzy się z babcią robiącą na drutach, ale seniorzy to bynajmniej nie jedyny target, do którego skierowany jest ten typ mebla. Fotel bujany zachwyci każdego amatora dobrej lektury, fana poobiedniej drzemki, młodą mamę, która w fotelu będzie mogła ukołysać niemowlę, oraz każdego, kto lub się porządnie zrelaksować. Mebel wpływa kojąco na zszargane nerwy, kojarzy się z dzieciństwem i bezpieczeństwem, pomaga zasnąć, uprzyjemnia chwile słodkiego lenistwa.

Obecnie nie jesteśmy już skazani na „jedynie słuszną” formę takiego fotela – znaną wszystkim wersję retro z charakterystycznymi dużymi, giętymi płozami. Tego typu klasyczne fotele bujane nadal są szeroko dostępne na rynku i z pewnością ucieszą lubiącego tradycyjny styl aranżacji seniora, ale równolegle rozwija się wybór tych foteli reprezentujących inną stylistykę: nowoczesne meble o minimalistycznej formie, fotele w intensywnych kolorach, fotele na prostych stalowych płozach, fotele bujane w stylu skandynawskim – z jasnego drewna i kremowym bawełnianym obiciem, romantyczne meble z malowanego na biało drewna lub wikliny, a nawet futurystyczne projekty, w których funkcja użytkowa idzie w parze z unikalnym, ekstrawaganckim wzornictwem.

Wybierając taki fotel, należy więc wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzone jest wnętrze czy weranda, na której ma on stać, względy praktyczne (np. łatwość czyszczenia materiału, jakim mebel będzie pokryty), no i oczywiście stopień komfortu, jaki zapewnia – w końcu to jego podstawowa funkcja. Musimy pamiętać, że fotel bujany sam w sobie jest meblem nietuzinkowym, prawdopodobnie więc będzie się wyróżniał spośród innych mebli. Dlatego dbałość o estetykę i dopasowanie do ogólnej aranżacji przestrzeni jest w tym przypadku szczególnie ważne.

Gdy przemyślimy już kwestię designu, czas przyjrzeć się uważniej kwestiom praktycznym z punktu widzenia codziennego użytkowania fotela bujanego. Wiele nowszych modeli wyposażonych jest w wygodny podnóżek, który pozwoli na pełen relaks i odpoczynek dla zmęczonych stóp. Warto zastanowić się, czy nie kupić takiego kompletu, a jeśli zestaw nie przypadnie nam do gustu, można nabyć osobny podnóżek, dopasowany do formy fotela.

Aspektem typowo praktycznym jest kwestia utrzymania mebla w czystości. Wiele nowoczesnych foteli bujanych ma siedzisko pokryte jasną bawełną – choć prezentuje się to atrakcyjnie i jest bardzo wygodne, zastanówmy się, czy jesteśmy przygotowani na częste pranie. Szczególne utrapienie z takim rodzajem pokrycia będą mieli właściciele kotów (zwłaszcza tych o ciemnej sierści), lubiących, jak wiadomo, wylegiwać się w wygodnym fotelu. Trudna do utrzymania w czystości jest również wiklina. Za to doskonale w tej kwestii sprawują się wszelkiego rodzaju sztuczne materiały (na przykład technorattan), które można myć na mokro z użyciem detergentów.

Wybór fotela bujanego jest zwykle z konieczności ograniczony także naszymi możliwościami finansowymi. Choć to wąski rynek, wbrew pozorom jest bardzo zróżnicowany: na rynku dostępne są rozmaite modele, od tradycyjnych foteli w cenie około 150-200 zł po designerskie, luksusowe projekty za kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Decyduje marka – sieciowa lub prestiżowa, sygnowana nazwiskiem uznanego projektanta (np. fotel bujany zaprojektowany przez Patricka Messiera kosztuje prawie 15 tysięcy złotych), oryginalność formy (np. oryginalne fotele wiszące to zwykle koszt sporo powyżej 1000 zł), jakość materiałów i wykonania. Ten ostatni aspekt, szczególnie istotny w przypadku mebli o bardziej skomplikowanej konstrukcji, z ruchomymi elementami itd., warto skonsultować z użytkownikami danych modeli, na przykład za pośrednictwem internetu. Zależeć od tego może nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *