Klimatyzator do mieszkania

Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza, przebywając w mieszkaniu trudno wykonywać nawet proste codzienne czynności, nie wspominając już o pracy, nauce czy obowiązkach domowych wymagających fizycznej aktywności. Z pomocą przyjść może domowy, przenośny klimatyzator, który ochłodzi powietrze do optymalnej temperatury.

Choć przez długi czas klimatyzacja kojarzyła się głównie z biurami i innymi miejscami pracy oraz galeriami handlowymi, obecnie mobilne wersje tych urządzeń coraz częściej spotykane są także w prywatnych domach i mieszkaniach. Klimatyzatory przenośne są coraz tańsze i coraz bardziej funkcjonalne, jeśli więc zapowiada się gorące lato, warto przemyśleć zakup takiego urządzenia na użytek własny lub do ochłodzenia powietrza w niewielkim biurze.

Jak określić moc chłodzenia?

Wybór odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania zależy od kilku czynników – w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczeń. Przyjmuje się, że na jeden metr sześcienny chłodzonego pomieszczenia potrzebujemy 45 kW mocy chłodniczej. Jednak jeśli chcemy umieścić klimatyzator w pomieszczeniu, gdzie znajduje się duża ilość sprzętu elektronicznego emitującego ciepło (np. w serwerowni) lub pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione (duże okna wychodzące na południe) urządzenie powinno mieć moc o ok. 20 procent wyższą.

Jaki rodzaj klimatyzatora przenośnego wybrać?

Możemy wybierać spośród dwóch typów urządzeń: klimatyzerów ewaporacyjnych, w których substancją chłodzącą jest woda (to sprzęt bardziej ekologiczny i bezpieczny, ale zarazem mniej wydajny) oraz bardziej efektywnych klimatyzatorów na czynnik chłodniczy R407C lub R410A. Takie klimatyzatory mobilne występują w formie jedno- i dwuczęściowej. Jednoczęściowe klimatyzatory to najbardziej typowe i najczęściej wybierane (ze względu na swoją poręczność) urządzenia, wyposażone w rurę do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz. Droższe i wymagające prowizorycznego montażu, ale bardziej wydajne są klimatyzatory zbliżone do urządzeń stacjonarnych – złożone z dwóch części: jednej umieszczanej wewnątrz budynku i drugiej – zewnętrznej.

Bardzo ważnym aspektem jest poziom emitowanego przez klimatyzator hałasu. Stare typy klimatyzatorów przenośnych były naprawdę uciążliwe dla ucha, obecnie możemy już znaleźć urządzenia emitujące hałas o wartości nawet około 30 dB, czyli naprawdę bardzo ciche. Optymalny, niezbyt uciążliwy poziom hałasu wynosi około 40 – 45 dB.

Klimatyzator domowy z dodatkowymi funkcjami

Przydatną i praktyczną w naszym zmiennym klimacie funkcją klimatyzatora może się okazać wbudowana pompa ciepła. Klimatyzator z funkcją grzania to urządzenie droższe, ale za to w pewnych okolicznościach może być używane przez cały rok, co czyni tę inwestycję całkiem opłacalną.

W nowoczesnych, wysoko zaawansowanych klimatyzatorach znaleźć można specjalny filtr antyalergiczny neutralizujący pyłki, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów. Polecany jest nie tylko uczuleniowcom, ale także wszystkim osobom dbającym o zdrowie.

Wysoka klasa energetyczna EER, szeroka skala regulacji prędkości i duży zakres temperatur zapewnią wydajne, ekonomiczne i efektywne działanie, a wyposażenie w pilota, czytelny wyświetlacz LCD, termostat elektroniczny utrzymujący stały poziom temperatury w pomieszczeniu i timer pozwolą na komfortową obsługę urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *